Yerel seçim ne zaman?

Yerel seçimlerin ne zaman yapılacağı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son açıklamalarıyla belli oldu. Erdoğan seçimlerin normal zamanında, yani 2014 Mart‘ta yapılacağını söyledi.

2013’ün ilk dönemlerinde başlayan seçim tarihi tartışmaları sonunda netliğe kavuştu. Ak Parti‘li yöneticilerin yerel seçimleri 2013’e alma önerileri MHP’de destek vermişti. CHP’de bu öneriye sıcak bakarken, 2013’ün hangi tarihinde yapılacağı konusunda birtakım tartışmalar ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine açıklamalarda bulunan Başbakan seçimlerin normal tarihinde yapılacağını ifade etti. Erdoğan, “Madem itiraz var, biz de seçimleri normal tarihinde” yaparız dedi. Erdoğan’ın bu demeçlerinden sonra seçimlerin 2014 Mart ayında yapılacağı kesinleşti.

Bilindiği gibi yerel seçim tarihi yasalar gereği beş yılda bir olarak tekrarlanıyor. Önümüzdeki yerel seçimlerde ise bizi bir hayli hareketli günlerin beklediği ortada. Çünkü son çıkan Büyükşehir yasası seçimlerin sonucunu direkt etkileyebilir.

Seçimlerin bir diğer merak edilen konusu ise İstanbul ve Ankara gibi ülkenin en büyük iki şehrinin tercih edeceği liderler. İstanbul’da Mustafa Sarıgül’ün aday olup olmayacağı merakla bekleniliyor. Ankara’da ise Melih Gökçek belirsizliği hakim… Yerel Seçim’in bir diğer merak edilen noktası ise İzmir olacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı görevinden alınan Ertuğrul Günay’ın 2014 yerel seçimleri’nde Ak Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olacağına garanti gözüyle bakılıyor. İzmirliler’in seçimlerde nasıl bir tercih göstereceğini ilerleyen süreçte göreceğiz.

İlgili Terimler :

Aday Haberleri